Merhabaa 🙂 Bugün daha önce yapmış olduğum Dubai seyahatimden bahsedeceğim hatırladığım kadarıyla tabi. Ama baştan uyarayım fiyatlar konusunda çok fazla bir bilgim yok. Çünkü benim seyahatim ücretsizdi. Çalıştığım firmanın özel bir gezisiydi , şahsi harcamalarım haricindeki şeyler firmaya aitti hep. 5 günlük mini bir seyahatti. Ama değdi açıkçası, firmamız sağolsun bütün imkanlar vardı ve her şeyin en iyisi en lüksü ayarlanmış.
Öncelikle yolculuğum 🙂 Bunu ilk kez burada paylaşıyorum daha önce kimseye bahsetmemiştim çünkü ilk business uçuşum ve gerçekten bu kadar konforlu olduğunu bilmiyordum 🙂 Hatta sosyal medya hesaplarımda da ” yolculuğumu anlatmayacağım büyüsü bozulmasın istiyorum ”demiştim 🙂
Yani gördüğünüz üzere lüks , aşırı rahat ve geniş koltuklar… Bir koltuktan ne beklersen var yani masajlar mı dersiniz yoksa uzatılıp yatağa dönüşmesi mi. Önünüzdeki koca ekrandan film , oyun vb istediğiniz şekilde vakit geçirmenizi sağlayacak şeyler ve sınırsız hizmet 😀 Uçaktan inmek istemedim açıkçası o kadar rahat ve kusursuzdu. Taki kaldığımız otele gidip odamı görene kadar 😀 😀 Bu seferde odadan çıkmak istemedim. Otel Dubainin en gözde yerlerindeki hoş bir yerde ve ben 56.katta kalıyorum , şehir ayaklarımın altında ve manzarası bir harika. Duvar olması gereken yerde boydan boya cam ver ve jakuzinizde köpük banyosu yapıp kahvenizi yudumlarken şehrin manzarasını seyredebiliyorsunuz.
Bunlara bu kadar hayran kalma sebebim, ben seyahatlerim de genelde paramı gezilecek yerlere , kültürel yemek , içecek vb şeylere harcarım , uçak ve kalacak yerlere minimum para harcarım ki daha çok yer gezip daha çok şey alabileyim diye. Seul de kaldığım yer mesela kutu gibi bir odaydı 🙂 Sadece yatmak için gireceğim nasılsa diye düşünerek hep böyle yapmışımdır. Ama bunları da görünce hayranlığımı gizleyemedim ?
Seyahatim genel olarak çok güzeldi ve 5 günü de doya doya yaşadım. Ve geriye elimde bakıp hatırlayacağım fotoğraflarım ve güzel anılarım kaldı .
Fotoğraflarla bazılarını sizlere de anlatmak istiyorum , ilerde gezecek olanlara bir fikir olabilir diyerekten . . .

Burası belki de saçma gelecek ama Dubai’de en çok sevdiğim yerlerden biriydi. Çöl de safari keyfi ? İnanılmaz hoşuma gitti uçsuz bucaksız karamel kum denizine aşık oldum resmen . Üzerine yatıp yuvarlanmak istemedim değil hani 😀 Safari ise bir harikaydı kesinlikle denemelisiniz …

Burada safari haricinde başka aktiviteler de var ; atv turu veya deve ile tur gibi. Akşam olunca da çölün ortasında bir yer var yemek yiyip alışveriş yapabileceğiniz ve eğlencelerin düzenlendiği. Akşam yemeğinizi de açık büfe oradan yiyip dansözler ve oyunlar eşliğinde eğlenip günü bitirebilirsiniz.
Dubai Fountain diye geçiyor burası . Bir havuz neden bu kadar ziyaret edilir diyenler içinse havuz havuz değil dansöz mübarek 😀 Havuzda saatte bir sanırım (yanlış hatırlamıyorum ) değişik oryantal benzeri müzikler açıyorlar ve su gösterileri yapılıyor ama görmelisiniz , bir dansöz misali sular ve müziğin uyumu mükemmel. Gösteri sadece bir kaç dakika sürüyor ve çok kalabalık oluyor etrafı bu yüzden erkenden gibip güzel bir yer kapın kendinize .
Buranın bir diğer güzel yanı ise arka tarafı Dubai Mall ( gittiğim sene dünyanın en büyük avm.si demişlerdi şimdi ne oldu bilmiyorum tabi ) yan tarafında Burj Khalifa ( Bu da dünyanın en uzun binası ) 🙂 Ne yana baksan güzellik yani.
Burj Khalifa da önünde durmanın yanı sıra kesinlikle yukarı 124 veya 148. katlara çıkıp şehre birde oradan bakmalısınız. Tavsiyem akşam çıkın çünkü gece şehir bambaşka bir güzel görünüyor.
Dubai Mall da avm ile eğlence parkının birleştirilmiş versiyonu gibiydi. İçinde akvaryum bile mevcut yani düşünün.

 Sonrasında Abu Dhabi de bulunan  Ferrari  World’e gitmek istedik. Girişte bir miktar ücret ödüyorsunuz ve içeride ki bütün yerlere girişiniz ücretsiz oluyor. İçeride Ferrari’nin ürünlerinde satın almak için mağazaları , arabaların sergilendiği müze kısmı ve eğlence amaçlı lunapark benzeri aktiviteleri mevcut. Biz ilk olarak dünyanın en hızlı hızlı trenine binmekle başladık (hata ettik tabi ) . Başlamasaydık daha iyiydi 🙂 sonrasında o kadar yamuldu ki şeklimiz , en yüksek olan hızlı trene binmeye esaret edemedik . O kadar hızlıydı ki kafamı kıpırdatamıyordum hızdan dolayı sadece 1-2 dakika bir şeydi ama bir ömür gibi geldi bana .

Meşhur Burj El-Arap  binamız kendileri. Biz biraz zamanlama hatası yaptık geç gittik bu sebeple güneş açısında dolayı pek net fotoğraflar elde edemedik ama olsundu :))
 Bir palmiyenin içinde geziyormuş gibi hissetmeseniz de burası da Dubai’nin Palmiye adası. Denizin üzeri doldurularak yapılmış bir tatil köyü gibi düşünebiliriz burayı. Çok ilginç değil mi 🙂 bildiğin denizi doldurmuşlar ve ada yapmışlar. Şehrin bu kısmı elit ve pahalı genelde tatilcilerin bulunduğu bir bölge , biz sadece bir tur attık.
Son olarak da Dubai ile ilgili deneyimlediğim bazı şeyleri listeleyeyim size
  • Yemek uygundu diyebilirim , çok absürt uçuk fiyatlar değildi. Ama sıvı şeyler (su ,kahve , içecekler ) neredeyse yemekten pahalıydı. Bir kafe de tekir marka litrelik su getirdiler masamıza ( türk markası ) fiyatı 18 tl idi. İçecekler deseniz en basit bir kahve 20 tl den başlıyor. Yani yemek fiyatlarına göre baya pahalı
  • En ilgincime giden şey ise aslında Dubai çöl gibi bir yerde kurulmuş ama adamlar öyle bir yapmış ki şehrin ortasında kanallar yapıp su geçirmişler ve tekneler burada seferler yapıyor. Yani bomboş bir arazide çok gösterişli binalarla dolu bir şehir inşa etmişler. Genel olarak mimari ağırlıklı görsel şovları mevcut
  • Bir de vaktiniz olursa gemide yemeğe çıkın 🙂 Biz Dubai’deki en büyük gemide bir akşam yemeğine çıkmıştık ,yine gösteriler yapıldı teknede ve gece manzarasını izlemek muhteşemdi.
  • Son olarak da Marina ? Son geceyi eğlenceye ayırdık ve kumsalda açık hava eğlence mekanına gittik . Girişler ücretsiz ama tabi ki içecek fiyatları o kadar pahalı ki karşılıyordur muhtemelen 🙂 Arkadaşlarınızla eğlenmek için gidilebilecek güzel bir yer 
  • Her yerde olduğu gibi burada Türk restoranları mevcut , yemek konusunda hassas olanlar için değerlendirilebilir. 
Yine bir haritayla sonlandırıyorum 🙂 Bir sonraki yazımda görüşmek üzere ?